Jdi na obsah Jdi na menu

Hlásná trouba radnice - díl II.

21. 9. 2018

Článek jsme nazvali provokativně, protože vystihuje podstatu problému uplatňování principu avíza v Tišnovských novinách. Na tomto místě se neubráníme tomu zveřejnit i úplné znění předmětného bodu statutu Tišnovských novin (http://tisnovskenoviny.cz/statut-tisnovskych-novin/). Tak tedy co se píše o avízu:

Uplatňuje avízo – s přiměřeným předstihem (1 týden před řádnou uzávěrkou) informuje (e-mailem) dotčené členy zastupitelstva, případně místních sdružení, skupin nebo osobnosti o tématech místní politiky, připravovaných k uveřejnění tak, aby mohli včas zveřejnit svůj názor ve stejném vydání TN. V případě poskytnutí alternativního sdělení toto zařadí. Alternativní sdělení nesmí svým rozsahem převyšovat rozsah původního článku. Dle tiskového zákona je záležitost uzavřena otištěním odpovědi.

Jak je tento princip uplatňován v Tišnovských novinách jsme popsali v předchozím článku „proč se nám nechce psát kritické názory do TN“ (https://www.facebook.com/…/a.49804568366…/1359758650822756/…). Ve zkratce - kritické články je potřeba poslat týden před řádnou uzávěrkou, aby na mě mohl reagovat někdo z vedení města. Takový článek je tedy potřeba dodat téměř s měsíčním předstihem a stejně bude mít poslední slovo někdo z radnice.
Myslíme si, že tento princip je uplatňován přesně opačně, než je jeho smysl. V praxi Tišnovských novin totiž brání uveřejňování jiných názorů, než jsou ty radniční. Myslíme si naopak, že princip „avíza“ má být směřován především k článkům, které připravuje redakce nebo vedení města tak, aby měla opozice, sdružení a osobnosti Tišnova možnost na tyto připravované články reagovat. Myslíme si, že by redaktor TN měl aktivně oslovovat lidi mimo vedení města, kteří mají co říct k tomu, co se do Tišnovských novin chystá. Myslíme si, že by „avízo“ nemělo být překážkou pro zveřejňování příspěvků občanů a opozice ale naopak, že by si Tišnovské noviny měly každého takového článku vážit.

Jako příklad toho, jak uplatňování avíza znechutilo občany v uveřejnění článku v Tišnovských novinách, může posloužit článek „Nejsme proti školce“, který jste si v TN nepřečetli. Celou komunikaci s Tišnovskými novinami zveřejnili autoři na webu (https://petice-hony.webnode.cz/tisnovske-noviny2/), takže je snadno dostupná všem. Ačkoliv článek podali včas (do termínu řádné uzávěrky TN), byli informováni, že bude otištěn až v dalším čísle (tedy za měsíc a půl) s komentářem z radnice. Tento postup je natolik znechutil, že se rozhodli článek vůbec v Tišnovských novinách nezveřejňovat.
Na druhou stranu v zářijových Tišnovských novinách (http://tisnovskenoviny.cz/wp-cont…/uploads/…/03/TN09-web.pdf) najdeme celostránkovou „reklamu“ vedení města na téma „5 dobrých důvodů pro stavbu MŠ na Honech za Kukýrnou“. A teď položíme řečnickou otázku – aplikovaly Tišnovské noviny princip avíza stejně i v tomto případě? Oslovily protistranu, aby měla možnost reagovat? Požadovaly dodání tohoto „článku“ s týdenním předstihem před řádnou uzávěrkou? Ne. A v tom vidíme nerovnost, která by se měla do budoucna napravit.
Případů odmítnutí z tohoto důvodu jsou jednotky, a tak by se mohlo zdát, že jde o marginální věc. Naopak! Myslíme si, že i jeden odmítnutý článek občana představuje důležitý problém. Nejde jenom o článek samotný, ale také o bariéru, která řadu dalších lidí od psaní článků opozičních k vedení města odradí.
Konec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář