Jdi na obsah Jdi na menu

ČSSD má nejvíce rozhodnutých voličů

5. 3. 2015

sanep_preference_unor_2015_rozhodnuti_volici.jpg

 

Pokud by šlo k aktuálním teoretickým sněmovním volbám pouze 39,1% rozhodnutých voličů, kteří mají ve své volbě jasno, pak by zvítězila ČSSD se ziskem 23,6% hlasů před druhým ANO, kterému by dalo hlas 19,7% rozhodnutých voličů.

Při standardním volebním modelu, který ukazuje pohled na rozložení voličských hlasů rozhodnutých voličů a počítá i s nejpreferovanější volbou váhajících voličů, nadále těsně nad ČSSD vítězí hnutí ANO, které má ovšem na druhé straně největší počet váhajících voličů.

U hnutí ANO se tak ukazují dva trendy. Jedním je pokles celkových volebních preferencí a ten druhý s tím spojený je nárůst váhajících voličů. Tento trend může být v důsledku poklesu voličské euforie, která plně nesplnila původní nadšení a očekávání voličů. Ukazuje se tak, že se hnutí ANO profiluje jako strana jednoho muže a navíc jako strana, která má stejné vnitrostranické problémy, jako ostatní parlamentní strany. I přesto, že se stále jedná o nejsilnější parlamentní stranu, nemůže se v tuto chvíli hnutí ANO opírat o stabilní voličskou základnu.

Oproti tomu ČSSD, coby standardní a tradiční parlamentní strana, získává jeden z nejstabilnějších voličských elektorátů. Tento trend u sociálních demokratů může souviset s tím, že se předseda ČSSD a premiér ČR Bohuslav Sobotka ukázal jako rovnocenným politickým soupeřem Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka navíc ustál počáteční vnitrostranický rozkol a v současné době se ČSSD pod jeho vedením jeví jako naprosto koherentní a jednotná strana s mnoha schopnými ministry a dalšími velice kladně hodnocenými politickými osobnostmi. Tento stávající profil dává sociálním demokratům potřebnou voličskou jistotu.

Zdroj: SANEP

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář